Informacje ogólne

Zaćma (katarakta) wg Światowej Organizacji Zdrowia jest główną przyczyną ślepoty w skali całego świata. Jedyną metodą leczenia zaćmy jest zabieg usunięcia zaćmy. Metody zachowawcze, czyli krople, witaminy czy specjalna dieta, nie są w stanie powstrzymać naturalnego postępu choroby. Schorzenie dotyka ludzi starszych i jego częstotliwość rośnie wraz z wiekiem. W wyjątkowych przypadkach może dotyczyć także dzieci i osób młodych. Istotą choroby jest zmętnienie, czyli utrata przezroczystości przez soczewkę.

Objawy

Najważniejszym objawem zaćmy jest pogorszenie widzenia, mglistość obrazu, utrata intensywności kolorów. Pacjenci zwracają też uwagę na trudności w prowadzeniu samochodu nocą ze względu na rozszczepianie świateł innych użytkowników ruchu drogowego. Dyskomfort jest odczuwany także w pełnym słońcu, gdy zwęża się źrenica (wówczas zaćma bardziej przeszkadza).

DIAGNOSTYKA – dobór soczewki

Po badaniu okulistycznym lekarz stawia diagnozę i rozpoczyna się proces dopasowania trybu leczenia do potrzeb Pacjenta. Korzystając z wieloletniego doświadczenia i dysponując nowoczesnym sprzętem możemy sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających Pacjentów.
Kluczowym momentem diagnostyki jest precyzyjne wyliczenie mocy soczewki, która będzie wszczepiana do oka po usunięciu zmętniałej soczewki własnej. W naszym Ośrodku kalkulacji dokonujemy IOL Masterem najnowszej generacji. Dzięki systemowi Callisto informacje zebrane podczas badań są przesyłane do komputera na sali operacyjnej. Zapewnia to precyzję ustawienia soczewki w oku, co ma zasadnicze znaczenie szczególnie u Pacjentów z astygmatyzmem.
Kolejnym etapem jest wybór soczewki. Kierując się preferencjami Pacjenta i stanem oka lekarz proponuje różne typy soczewek – jednoogniskowe, toryczne, mulitifokalne, z filtrem żółtym. Soczewki sztuczne, które są wszczepiane naszym Pacjentom po usunięciu zaćmy, to najwyższy standard rozwiązań technologicznych. Soczewki PREMIUM pozwalają Pacjentom nie tylko widzieć przejrzyście i ostro, ale także likwidują astygmatyzm, wadę wzroku i całkowicie uniezależniają od okularów.

LECZENIE operacyjne

Zgodnie ze światowymi trendami w chirurgii okulistycznej, zabiegi usunięcia zaćmy wykonywane są przy użyciu ultradźwięków, przy minimalnym rozmiarze cięcia rogówki. Leczenie zaćmy w ten sposób pozwala osiągnąć najlepsze efekty operacyjne oraz zredukować do minimum ryzyko powikłań. Operacje przeprowadzane są w trybie jednego dnia. Ogranicza to dyskomfort Pacjenta spowodowany zbędnym pobytem w szpitalu, co w czasach pandemii ma jeszcze większe znaczenie. Cały personel jest zaszczepiony przeciw COVID-19. Przestrzegamy zasad bezpieczeństwa bardzo rygorystycznie, a nie będąc dużym szpitalem mamy możliwość kontroli na każdym etapie leczenia, od poradni okulistycznej poprzez blok operacyjny i dalszą opiekę pooperacyjną.
Zabieg usunięcia zaćmy wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, trwa on średnio 20 minut. Do usunięcia zmętniałej soczewki stosuje się specjalne urządzenie zwane fakoemulsyfikatorem. Dzięki niemu, przez bardzo małe nacięcie, można rozdrobnić i usunąć zmętniałą soczewkę, a w jej miejsce wszczepić sztuczną tak, aby Pacjent nie był zmuszony nosić grubych szkieł okularowych.
Soczewkę sztuczną wszczepia się do środka oka, w naturalne położenie soczewki własnej. Materiał, z którego jest wykonana, nie grozi odrzuceniem przez organizm człowieka i służy Pacjentowi do końca życia.
Odpowiednio dobrane sztuczne soczewki dają duże możliwości korygowania wady wzroku przy okazji zabiegu usunięcia zaćmy. Odpowiednie dopasowanie soczewki sztucznej znacznie poprawia komfort życia po zabiegu. W naszym Ośrodku od lat stosujemy wszystkie dostępne soczewki, również takie, które likwidują astygmatyzm (soczewki toryczne oraz soczewki multifokalne).

ZAĆMA WTÓRNA

Po pewnym czasie po zabiegu może pojawić się ponownie zamglone widzenie. Przyczyną jest pogrubiała i przymglona torebka własna Pacjenta, do której wszczepia się soczewkę sztuczną. Zjawisko nazywane jest zaćmą wtórną i jest leczone laserowo, zupełnie bezboleśnie. Procedura ta to YAG kapsulotomia i jest ona wykonywana w Ośrodku OKO.M z powodzeniem od lat. Zabieg przywraca w sposób błyskawiczny doskonałe widzenie.

Powrót