Szanowni Państwo!
Styczeń jest miesiącem świadomości na temat jaskry.
Jaskra jest chorobą oczu, która powoduje zanik nerwów wzrokowych i prowadzi do nieodwracalnej ślepoty. Rozwija się powoli, często bezobjawowo, a wykrywa się ją zazwyczaj przypadkiem, podczas badania wzroku u okulisty czy dobierania okularów.
Wewnątrz gałki ocznej dochodzi do nieprzerwanego krążenia płynu, tzw. cieczy wodnistej, która zaopatruje tkanki oka w składniki odżywcze i odprowadza z nich produkty przemiany materii. Nowo powstały płyn odpływa do naczyń krwionośnych przez część oka nazwaną kątem przesączania. Jeśli kąt przesączania zamknie się lub istniejące w nim otworki, tzw. pory, ulegną zatkaniu, dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy wytworzeniem płynu a jego odpływem. W wyniku tego ciśnienie wewnątrz oka, które jest zamkniętą kulą, wzrasta i doprowadza do nieodwracalnego zniszczenia włókien nerwowych siatkówki oraz odżywiających je naczyń krwionośnych, zaniku nerwu wzrokowego i doprowadza w efekcie do utraty wzroku.
Podziałów tego schorzenia jest wiele. Najpopularniejszą natomiast jest jaskra otwartego kąta i jaskra zamkniętego kąta. Ten pierwszy przypadek jest najbardziej powszechnym rodzajem choroby, ponieważ boryka się z nią aż 90% chorych. Przyczyną jaskry otwartego kąta jest blokowanie się kanalików odprowadzających wydzielinę z oka. To z kolei prowadzi do zwiększenia się ciśnienia wewnątrzgałkowego. Sama choroba rozwija się bardzo powoli i towarzyszy choremu do końca życia. Często określana jest ona mianem tzw. jaskry pierwotnej lub przewlekłej.
Jaskrę zamkniętego kąta natomiast, określanej też mianem ostrej, wywołuje zablokowanie lub zwężenie kąta przesączania. To powoduje nagły wzrost ciśnienia ocznego, a sama dolegliwość postępuje bardzo szybko i wymaga natychmiastowego leczenia.
Leczenie jaskry polega na zmniejszeniu ciśnienia w gałce ocznej. Współczesna okulistyka dysponuje wieloma metodami terapii – od kropli do oczu poprzez zabiegi laserowe i chirurgiczne. Należy pamiętać, że tylko regularne wizyty u okulisty pomogą szybko zdiagnozować chorobę i odpowiednio dobrać sposób jej leczenia.