11 lutego 2021

Promieniowanie UV

Promieniowanie ultrafioletowe stanowi część promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez słońce. Wyróżniamy 3 długości fal: UVC, UVB, UVA. Do powierzchni ziemi dociera praktycznie tylko promieniowanie UVB i UVA, które to mają znaczenie dla skóry i oczu.
Promieniowanie UV korzystnie wpływa na wygląd oraz zdrowie naszej skóry i całego organizmu. Poprawia samopoczucie, opala, wspomaga produkcję witaminy D3. W nadmiernych ilościach może jednak powodować także poparzenia, przebarwienia, a nawet zmiany nowotworowe na skórze. Jeśli nie stosujemy żadnej ochrony oczu, możemy uszkodzić powieki i skórę wokół oczu, a nawet zachorować na choroby (np. rogówki). Choroby te obejmują zapalenie spojówek i zapalenie rogówki (tzw. photokeratitis).

Są to uszkodzenia rogówki spowodowane przez silne promieniowanie UV obecne w górach. W warunkach ciągłego, ostrego oświetlenia oko może zmętnieć, co pociąga za sobą ryzyko przedwczesnej zaćmy. Promienie UV są także podejrzewane o wywoływanie nowotworów powiek.
Ochrona skóry jest dość oczywista. Najpopularniejszym sposobem jest stosowanie kremów i balsamów z odpowiednim filtrem UV. Stosować je należy zawsze wtedy, gdy skóra wystawiona jest na działanie promieni słonecznych. A zatem – nie tylko latem, ale o każdej porze roku (a zwłaszcza podczas pobytu w górach). Nawet w pochmurny dzień promieniowanie UV na poziomie gruntu może wynosić 70-75% z powodu odbić i dyspersji. Przykładowo woda odbija nawet 20% promieni UV, świeży śnieg około 88%, piasek do 25%, a betonowa droga około 12%.
Jak chronić oczy? Każde okulary, zarówno te słoneczne jak i tradycyjne, powinny mieć specjalny filtr UV z ochroną do 400 nm. W przypadku okularów nie należy jednak mylić ochrony UV z ochroną przed odblaskami. Nawet okulary słoneczne bez filtra UV redukują intensywność światła słonecznego, a w konsekwencji chronią przed odblaskami. Takie okulary minimalizują jednak tylko jasność światła, a nie poziom promieniowania UV. Promienie UV nie tylko przenikają przez takie soczewki bez filtra, ale wręcz mogą bardziej zaszkodzić oczom niż brak okularów słonecznych. Dzieje się tak, ponieważ ciemne soczewki sprawiają, że źrenica się rozszerza, przez co wpada do niej więcej promieni UV. Kupując soczewki słoneczne, należy wybierać tylko te oferujące optymalną ochronę przed odblaskami, oślepieniem i szkodliwym promieniowaniem UV.
Warto również pamiętać, że oczy dzieci są szczególnie podatne na promienie UV. Statystycznie w wieku 20 lat zdążyliśmy przyjąć dawkę promieniowania UV równą połowie światła ultrafioletowego, na które narażony był przez całe życie 60-latek. Innymi słowy, w ciągu 20 pierwszych lat życia pochłaniamy mniej więcej tyle promieni UV co w okresie 20-60 lat! Z tego względu rodzice powinni zawsze dbać, aby ich dzieci nosiły dobre, wytrzymałe okulary słoneczne albo przezroczyste okulary z filtrem UV, a nie tylko odzież chroniącą przed słońcem czy krem z filtrem. Okulary słoneczne dla dzieci także można wyposażyć w soczewki korekcyjne.

Powrót