Informacje ogólne

Zaćma (katarakta) wg Światowej Organizacji Zdrowia jest główną przyczyną ślepoty w skali całego świata. Ocenia się, że w 2020 roku około 40 milionów ludzi na świecie będzie cierpieć na odwracalną ślepotę z powodu katarakty. Jedyną metodą leczenia zaćmy jest zabieg chirurgiczny. Metody zachowawcze, czyli krople, witaminy czy specjalna dieta, nie są w stanie powstrzymać naturalnego postępu choroby. Schorzenie dotyka ludzi starszych i jego częstotliwość rośnie wraz z wiekiem. W wyjątkowych przypadkach może dotyczyć także dzieci i osób młodych. Istotą choroby jest zmętnienie, czyli utrata przezroczystości przez soczewkę.

Objawy

Najważniejszym objawem zaćmy jest pogorszenie widzenia, mglistość obrazu, utrata intensywności kolorów. Pacjenci zwracają też uwagę na trudności w prowadzeni samochodu nocą ze względu na rozszczepianie świateł innych użytkowników ruchu drogowego. Dyskomfort jest odczuwany także w pełnym słońcu, gdy zwęża się źrenica (wówczas zaćma bardziej przeszkadza).

DIAGNOSTYKA – dobór soczewki

Po badaniu okulistycznym lekarz stawia diagnozę i rozpoczyna się proces dopasowania trybu leczenia do potrzeb Pacjenta. Korzystając z wieloletniego doświadczenia i dysponując najnowocześniejszym sprzętem możemy sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających Pacjentów.
Kluczowym momentem diagnostyki jest precyzyjne wyliczenie mocy soczewki, która będzie wszczepiana do oka po usunięciu zmętniałej soczewki własnej. W naszym Ośrodku kalkulacji dokonujemy IOL Masterem najnowszej generacji.
Kolejnym etapem jest wybór soczewki. Kierując się preferencjami Pacjenta i stanem oka lekarz proponuje różne typy soczewek – jednoogniskowe, toryczne, mulitifokalne, z filtrem żółtym itd.

LECZENIE operacyjne

Nowoczesne leczenie zaćmy jest całkowicie bezpieczne. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, trwa on średnio 20 minut. Do usunięcia zmętniałej soczewki stosuje się specjalne urządzenie zwane fakoemulsyfikatorem. Dzięki niemu, przez bardzo małe nacięcie, można rozdrobnić i usunąć zmętniałą soczewkę, a w jej miejsce wszczepić sztuczną tak, aby Pacjent nie był zmuszony nosić grubych szkieł okularowych.
Soczewkę sztuczną wszczepia się do środka oka, w naturalne położenie soczewki własnej. Materiał, z którego jest wykonana, nie grozi odrzuceniem przez organizm człowieka i służy Pacjentowi do końca życia.
Sztuczne soczewki dają duże możliwości korygowania wady wzroku przy okazji usunięcia zaćmy. Odpowiednie dopasowanie soczewki sztucznej znacznie poprawia komfort życia po zabiegu. W naszym Ośrodku od lat stosujemy wszystkie dostępne soczewki, również takie, które likwidują astygmatyzm (soczewki toryczne oraz soczewki multifokalne).

ZAĆMA WTÓRNA

Po pewnym czasie po zabiegu może pojawić się ponownie zamglone widzenie. Przyczyną jest pogrubiała i przymglona torebka własna Pacjenta, do której wszczepia się soczewkę sztuczną. Zjawisko nazywane jest zaćmą wtórną i jest leczone laserowo, zupełnie bezboleśnie. Procedura ta to YAG kapsulotomia i jest ona wykonywana w Ośrodku OKO.M z powodzeniem od lat. Zabieg przywraca w sposób błyskawiczny doskonałe widzenie.

Powrót

  • Ośrodek Mikrochirurgii i Terapii Okulistycznej OKO.M
    ul. Wandy Rutkiewicz 25a
    50-571 Wrocław
    e-mail: info@okom.net.pl
    tel./ fax. (71) 373 26 18
  • copyrights: lemonhills.pl